Başakşehir Aile danışmanlığı

BAŞAKŞEHİR AİLE DANIŞMANLIĞI

İnsanoğlu soylarının devamını sağlayabilmek, maddi ve manevi tüm birikimlerini gelecek nesilerine aktarabilmek gibi ihtiyaçlarını karşılamak için aile kurar. Çok eski bir kavram olan aile bulgusu insanlığın uğradığı her türlü değişimle beraber yeni boyutlar elde etmektedir. Aile kurma kavramı insanları sorumluluk bilincine kavuşturan bir kavramdır. Kimi insan bu sorumluluğu benimsemekten kaçınır veya korktuğu için bu sorumluluğu almak istemez.

 Psikolojide Aile Kavramı Aile Danışmanlığı

İnsan beyninin algısında oluşan aile kavramı; belirli şeyleri paylaşabilen, aralarında duygusal bağ kuran kişilerin oluşturduğu karmaşık bir bağlamsal etkidir. Fakat beynin algıladığı bu kavram kendi içinde de karmaşık bir hal alıyor. Aile kavramına tek bir açıklama getirmek yanlış bir yol izlemekten başka hiçbir şey değildir. Aile kurabilmek için iki bireyinde belirli şeylerden taviz vermeleri gerektiğinin, yeri geldiğinde bazı şeylerden vazgeçebilmek gerektiğinin vs. olumlu olumsuz değişkenleri kabul etmeleri gerekmektedir.

Çoğu kişi bu tarz sorumlulukları benimseyemez fakat aralarında duygusal bir bağ oluşan partneriyle birlikte yaşam sürmek isterler. Bu konuda insanlara yardımcı olabilecek yetiye sahip aile danışmanları vardır. Başakşehir Aile danışmanlığı hizmetleri sadece evlilik yoluyla kurulan bir ilişki üzerine destek değildir. İkili insan ilişkilerinde de destek ve yardımcı olmaktadır. İletişim kurmak, ortak çıkarlar elde edebilmek, paylaşım gerçekleştirebilmek gibi tüm ikili ilişkilerde kişilere destek öğretiler sağlamaktadır.

. . .


Aile Danışmanı Gözünden Olması Gereken İşlevler

Aile demek gerek geçmiş gerekse gelecek toplumu barındıran bir temel taş demektir. Bu temel taşı sağlam tutabilmek için gerekli yetileri kazanmak ve bunları sürdürmek gerekir. Peki bu yetiler nelerdir ;

– Devamlılık sağlayabilme yetisi: gerekli zamanı oluşturabilme ve maddi-manevi bütünlük sağlayabilme.

– Sınırlar belirleyip düzenleyebilme yetisi: aile de oluşan kişisel çizgileri belirleyebilmeli ve bu sınırları dış etkenlerden ayırt edebilmeli.

– Sahiplenilen rolleri yönlendirme yetisi: aile bireylerinin cinsel kimliklerini ve benlik rollerini benimsemelerin de yardımcı olabilme ve yönlendirebilmeli.

– Bir ortamda oluşan duygusal motiveyi yönetme yetisi: Başakşehir aile danışmanlığı aile içinde gerçekleşen duygu değişimleri sırasında güç ve sinir kontrollerini düzgün, olması gerektiği gibi yönetebilmeli.

– Yaşamsal döngüyü dizginleme ve takip edebilme yetisi: bu özellik bir aile de ki bireylerin sahip olması gerektiği en önemli yetidir. Aile hayatı boyunca gelişen değişimleri takip edebilmeli ve bu döngüye ayak uydurabilmeli.

Belirttiğimiz maddelere sahip bireyler çok güzel ve sağlıklı bir aile yapısını oluşturabilirler. Fakat bunu mükemmel veya tam anlamıyla eksiksiz bir şekilde yapan bir aile ortamı oluşturmak günümüz şartlarında pek mümkün değildir. Bir ailenin sahip olduğu işlevleri göz önüne aldığımızda bunun mümkün olmaması çokta şaşırtıcı bir durum değil. Aile kavramını benimseyen bireyler en başlı sorumluluğu benimsemişlerdir fakat gelecek sorumluluklar demek daha fazla stres ve büyük engeller demektir.

Aileyi Oluşturan Faktörler Nelerdir?

Aile oluşturmak için ne kadar ikili bir duygusal bağ gerekse de, aile oluşturmak burda bitmemektedir. Çocuk sahibi olmak, ortak paylaşımlarda bulunabilmek gibi sorumluluklar aile kavramının oluşturduğu ve kazanılması gereken sorumluklardır. Birey buna hazır olup olmadığını öğrenebilmesi için gerek uzmanlar gerekse destek danışmanlardan bilgi edinmelidir. Edindiği bilgiler üzerine birey kendine bir izlence oluşturarak yapması gereken şeyleri, yapmaması gereken şeyleri öğrenir. Bunları öğrenmek tam anlamıyla aile kavramını benimsediğimiz anlamına gelmez.

Öğrenilen bilgiler aracılığıyla farkındalık kazanılması gerekiyor. Farkındalık kazanmak insana faaileyette bulunması açısından yardımcı olmaktadır. Faaliyete geçebilmek bazı şeyleri tam anlamıyla zihnimizde oturtarak faaileyette bulunmaya hazır olmaktır. Bu noktada Başakşehir aile danışmanlığı görevi bireyin her aşama da yanında bulunmaktır.

. . .

Kişisel sorunlarınız için danışmanlık hizmeti alabileceğiniz uzman psikologlarımız ile iletişim alanından görüşebilirsiniz. Başakşehir psikolog hakkında detaylı bilgi almak için konuyu inceleyebilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku
Top
Whatsapp