Başakşehir Çocuk psikoloğu

Başakşehir Çocuk psikoloğu

Çocuklar bir ailenin en büyük değeridir. Bütün ebeveynler çocuklarının çok daha iyi, sağlıklı ve başarılı olmasını isterler. Çocuklarınızın yaşayabileceği sorunları en etkili şekilde çözüme ulaştırmayı hedefliyoruz.

Ebeveyn destekleri için Başakşehir Psikolog makalesini inceleyebilirsiniz.

. . .

Ülkemizde her bilinçli anne baba çocuğunun sağlıklı şekilde büyümesini, gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını ister. Ancak anne baba her ne kadar çocuğunun üstüne titrese de o güne kadar almış oldukları eğitim çerçevesinde çocukları için her şeyi yapmaktan imtina etmeseler de muhakkak ki bir çocuk psikoloğunun yardımına, bilgisine ve tecrübesine ihtiyaç duyabilmektedir. Burada anne ve babanın bu ihtiyacı çok normal ve sağlıklı olmakla birlikte aynı hassasiyeti çocuk psikoloğu seçerken de göstermeleri gereklidir.

Psikolojik Danışmanlık ve Başakşehir Çocuk Psikoloğu ve Başakşehir Pedagog Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Osmanlı zamanından bu yana günümüzde de görülen bir meslektir pedagog. Osmanlı zamanında bu mesleği icra eden erkeklere mürebbi denirken kadınlara da mürebbiye denilmektedir. Anne ve babanın çocuklarını büyütürken yetersiz kaldığı durumlarda devreye giren mürebbi ve mürebbiyelerin olması Osmanlı zamanında uygulanmış çok önemli uygulamalar arasındadır. Günümüzde ise bu isimlerin adını pedagog almıştır.
  • Pedagog kelimesinin anlamı eğitimci demektir . Yani çocukların eğitimi ile ilgili alanında uzmandır. Burada bir pedagogu, çocuk psikolojisinden ayıran fark pedagogun herhangi bir tedavi yetkisi yok iken sadece eğitim alanında uzmanlaşmışlardır. Çocuk psikoloğu ya da çocuk psikiyatristleri ise tedavi alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Yani çocuklarınızın eğitimi ile ilgili bir pedagog size yardımcı olurken, çocuklarınızın psikoloji sorunlarını tedavi eden ve bu alanda uzmanlık yapan kişiler ise Başakşehir çocuk psikoloğu ya da çocuk psikiyatristleridir.

Çocuğum İçin Çocuk Psikoloğunu Nasıl Seçebilirim?

  • Çocuk psikoloğu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri seçmiş olduğunuz psikoloğun aldığı eğitim alanı ve eğitim seviyesidir. Çünkü ne yazık ki bu alan istismar edilmeye müsait bir alan olduğundan aslında ne tedavi etmeye ne de eğitim vermeye yetkisi ve eğitim alanı olmadığı halde bu işe soyunan kimseler vardır. Örneğin bir anaokulu öğretmeni bile kendini bu alanda yetkili biri olarak görürken bu alanın ne kadar suistimal edilebildiği görülmektedir.
  • Çocuğunuz için seçeceğiniz uzmanınızın muhakkak lisans bölümleri olan psikoloji ya da psikoloji danışmanlık ve rehberlik alanından mezun olmasına dikkat edin. Bu alanlardan mezun olan kişiler daha sonra yüksek lisans alanlarını çocuk psikolojisi ya da çocuk gelişimi üzerine yapmış olmaları çok önemlidir
  • Çocuk psikolojisinde sıklıkla kullanılan terapi çeşidi oyun terapisidir. Çünkü çocuk kendi oyun dünyasında alabildiğine saf ve gerçekçi davranacağından bir çocuk psikoloğu bu terapi alanında çocuktan duymak isteyeceği bilgileri duyabilecektir. Bu nedenle çocuğunuz için seçeceğiniz uzmanın ya da çocuk psikoloğunun çocuğunuzla mutlaka aktif olarak görüştüğüne ve çocuk psikoloğunun oyun terapisi alanında eğitimini eksiksiz bir şekilde aldığından emin olmalısınız. Çocuklarla iletişim kurarken en etkili yollardan biridir oyun terapisi yöntemi
  • Unutmayınız ki çocuğunuz reçetesi tıbbi bir durumsa yani ilaç yazılmasını gerektirecek bir durum varsa bu yetki sadece çocuk psikiyatristlere verilen bir yetkidir. Lisans bölümünden mezun olan bir psikolog ya da yine psikoloji danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olmuş uzman bir psikolog yüksek lisanslarını çocuk psikolojisi üzerinde tamamlamış olsalar dahi ilaç yazma yetkileri yoktur. Bu alandaki uzmanlar çocuğunuza gerekli eğitimi verebilir çocuğunuzun gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için danışmanlık görevini üstlenebilir ancak tıbbi bir durum varsa bu sadece çocuk psikiyatristin alanına girmektedir.
  • Çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu yine en iyi anne ve babası olarak sizler bilmektesiniz bu sebeple çocuğunuzun ihtiyacına göre uzman bulmak çocuğunuzun sağlığı için çok önemlidir.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için her zaman pedagog, Başakşehir çocuk psikoloğu ve çocuk psikiyatristlere  ihtiyaç duyarız. Sizler de bilinçli birer anne ve baba olarak çocuklarınızın bu ihtiyacını doğru zamanda ve doğru yerlerde karşılamanız çok önemlidir. Ülkemizde bu alanda görev alan uzmanlarımızdan yardımı istemeyi unutmayınız

 

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp