Başakşehir Pedagog Hizmetleri

BAŞAKŞEHİR PEDAGOG HİZMETLERİ

Bien Terapy olarak Çocuk ve Ergen danışmanlığını Başakşehir Pedagog hizmetleri olarak uzman ekibimiz ile destek vermekteyiz. Çocuklarınızın yaşadığı sorunlara en iyi şekilde en kısa zamanda çözüm bulabilmek için buradayız.

. . .

PEDAGOG NEDİR?

Pedagog, özellikle çocukların gelişimini ve psikolojisi sorunlarını, belirli bir durumu yaşamış yada şahitlik etmiş durumda olan çocukların nasıl bir etki durumunda olduğunu ve burumun nasıl en hasarsız şekilde atlatılması gerektiğini bilen ve uygulayan uzmanlara pedagog denir.

Yetişkin kişilerde bile çok sıklıkla yaşanan bir çok sorun çocukluk döneminde yaşanan olaylardan kaynaklanma ve kuluçka olarak beklemektedir. Yetişkinliğin farklı sıkıntıları ile birleşen bu durum daha büyük bir yıkım olarak gelmektedir. Bunun için çocuklarınızın yaşadığı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bunu ertelememeniz gereklidir. Başakşehir pedagog, çocuklarınızın yaşadığı sorunları ve muhtemelen sıkıntılar hakkında detaylı bilgileri size verecektir.

Ek olarak pedagoglar sadece psikolojik sorunları değil fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal durumlar açısındanda destek vermektedir. Çocuklarımızın doğuştan gelen engelleri ile nasıl başa çıkabileceğini nasıl hayata tutunacaklarını daha pozitif olacaklarını öğrenmektedirler.

Diğer arkadaşları ile sosyal ilişkilerinde sorun olan duygusal olarak sorunlar yaşayan çocukların toplum ve diğer çocuklar karşısında daha etkili güçlü ve başarılı olmasını sağlamak amaçlı hizmetler vermektedirler.

Başakşehir Pedagog Danışmanlık Hizmetleri

Ergen ve Çocuk psikoloğu olarak bilinen pedagogluk psikologluk mesleğinin bir alt dalıdır. Pedagoglar çocuklar ve ergenlerin zihinsel, duygusal ve psikolojik özelliklerini incelemektedir. Bunları belirli test ve oyunlar ile çocuklar ile ilgili olarak çalışmaktadır.

0-6 yaşta  6 ayda bir pedagoga giderek çocuğunuzun gelişimin incelenmesi önerilmektedir. Bilinçli anne baba olabilmek için pedagog rehberliğinde çocuğunuzu büyütmeniz çocuğunuzun hayatını değiştirecektir.

. . .

ÇOCUĞUM İÇİN UZMAN ÇOCUK PSİKOLOĞUNDAN MI YOKSA PEDAGOG’DAN MI DESTEK ALMALIYIM?

Günümüzde ailelerin çocukları ile ilgili psikolojik sorunları hangi uzmana danışacakları ve destek alacakları konusunda karmaşa yaşanmaktadır. Aileler genellikle etraflarındaki kişilerden pedagoga gitmeleri yönünde tavsiye alırlar. Kendileri de bu konuda araştırma yaptıklarında hem çocuk psikologları hem de pedagog ünvanlı kişiler ile karşılaşmaktadırlar. Hangisinin doğru kişi olduğu konusunda emin olmakta zorlanan aileleri bilgilendirmek için iki uzmanlığın tanımı ve aralarındaki farkları açıklamanın faydalı olduğunu düşünmekteyiz.

İlk olarak pedagog ünvanlı kişilere değineceğiz, net bir şekilde ifade edebilmek için önce pedagog kelimesinin anlamı ile başlayabiliriz. Pedagog kelimesinin anlamı ‘eğitim bilimci’ demektir. (Türk Dil Kurumu). Türkiye de 1982 yılına kadar hizmet veren pedagoji bölümü 2547 sayılı kanun ile kapatılmıştır ve 36 yıldır bu alanda mezun verilmemektedir. Pedagoji bölümü kapatılması ardından bu bölüm eğitim bilimleri fakültesine çevrilmiştir. Günümüzde bu ünvana sahip olabilmek için gerekli koşullar rehberlik ve psikolojik danışmanlık lisans bölümünü bitirmiş olmak, uzmanlıklarını psikoloji alanında almak ve devlet bünyesinde çalışmak için KPSS ile pedagog olarak görev yapmaktır. Pedagog ünvanı alan kişiler alanda çocuklarla ve ailelerle çocuk eğitimi üzerine danışmanlık sunabilirler.

Ebevenylerin çocukları ile ilgili yaşadıkları problemlerde konuşarak yardım alacakları kişiler psikoloji alanından mezun ve yüksek lisansını tamamlamış, alanda uzun seneler kendini çocuk psikoloğu olmak için yetiştirmiş psikoloji mezunu kişiler olmalıdır. Ruhsal sorun yaşayan çocuğun tedavi süreci için uzmanın klinik değerlendirmesi sonucunda bir tedavi programı hazırlanır ve bu tedavi planının süresi çocuğunuzun problemine bağlı olarak değişiklikler gösterebilir.

Çocuğunuzun yaşadığı aile içi davranış problemleri,sosyal davranış bozukluğu, arkadaş ortamında kendini ifade edememe gibi yaşadığı problemleri göz ardı etmek ileride yaşanabilecek daha köklü ve ruhsal sorunlara neden olabileceğini unutmadan bu konuda yardım almak gereklidir. Erken müdahale sorunun ciddi semptomlara dönüşmesini önler.

Çocuğunuzla ilgili sadece sorun yaşadığınızda değil ihtiyaç duyduğunuz alanlarda psikolojik destek almak içinde çocuk psikoloğuna gidebilirsiniz. Doğum öncesinden başlayarak doğumdan sonraki her dönemin kendine göre desteğe ihtiyacı olabilir

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp