Başakşehir psikolojik danışmanlık merkezi

BAŞAKŞEHİR PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

. . .

“İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür” der Eflatun. Bahsi geçen fetih; insanın kendisini; kendisinden bile saklamak ya da sakınmak isteyebileceği en derin düşüncelerine dek tanıyabilmesi durumudur.

Peki, insanın kendini böylesine derinlemesine tanıması; hele de hali hazırda yaşadığımız, etiketleme ve yargılama konusunda son derece acımasız olan günümüz toplumunda, profesyonel olarak bir destek olmaksızın mümkün müdür? Kabul edilmelidir ki, oturmuş bir kişilik, kendini ve çevresini doğru ve kolay anlayabilmek, bu doğru anlama ve anlaşma doğrultusunda uygun hareket edebilmek ve bir birey olarak kendinden ve çevrenle olan ilişkinden memnun olmak, yaşamaya güvenle ve gülümseyerek bakmak önemli ve esasen hayatidir.

Kast edilen profesyonel destek bir psikolojik danışmayı gerektirir. Psikolojik danışma, her ne kadar hala hak ettiği derecede ve şekilde anlaşılamamış olsa da bu hususta yine de toplum olarak oldukça hızlı ve fazla bir ilerleme göstermiş bulunmaktayız. İnsanoğlu kimi vakit yürüdüğü yolu görmeden, yaptığı işi hissetmeden ve konuştuğu sözü gideceği yeri takip etmeden eyleme dökme eğilimindedir. Bu bir yargılama değil durum tespiti olarak algılanmalıdır. Yaşanılan ortam, ilişki içerisinden olunan diğer insanlar, hayata geçirilen işler ve kişinin kendisi için yaptığı ve yapmaktan zevk aldığı eylemler bazı hallerde kişiyi istemsiz bir sıkılma haline sürükleyebilir. Bu halden çıkmak, ilişkileri düzeltmek ve yapılan eylemlerin tadına varmak için kimi vakit bireyin kendi çabası yetersiz kalabilir. Bu bağlamda Başakşehir psikolojik danışmanlık merkezi olarak, vermeyi hedeflediğimiz hizmet; aslında daha doğru ve güzel bir tanımla sunduğumuz destek, birey olarak kendinizden ve çevrenizle kurduğunuz iletişimden memnun olmanızı ve hayatınızla ilgili büyük resme dışarıdan bir gözle bakarak görülmesi gerekenleri daha kolay görüp uygun reaksiyonları vermenizi kapsamaktadır. Psikolojik destek, bir akıl vermeden ziyade, bir yardımdır. Hiç tanımadığınız ve durumunuza müdahil olmayan fakat yetkin bir gözle değerlendirme yapabilecek olan dinamik ve kendini geliştiren, bir bilim olarak psikoloji dünyasındaki yeniliklere gözünü kapatmayan aksine sıkı bir şekilde gelişmeleri yakından takip eden psikolojik danışmanlarla aradığınız şeyi tam olarak ve aslında kendi kendinize bulabilirsiniz. Çünkü çözümünüz sizde saklıdır. Burada yapılması hedeflenen şey ise tamamen sizin bu saklınızı bulma konusunda destekçiniz olmaktır.

 Sözlükte psikoloji; bireylerin zihin ve davranışlarının sistematik olarak incelendiği bilim olarak tanımlanır. Tanımında da geçtiği gibi bir bilim olarak psikoloji de tıpkı diğer bilim dalları gibi ilerleme ve kendini geliştirme üzerine kuruludur. Bu açıdan, hedefi olan; zihinsel süreçleri ve davranışları tanımlamayı, neden ve nasıl oluştuklarını anlamayı ve bu doğrultuda bireylere yardımı en iyiye ulaştırabilmek adına geçmişten günümüze ulaşmış ve gelecekte de varlığını daima sürdürecek olan psikoloji ve psikolojik danışmanlık insani bir ihtiyaçtır ve konunun yetkilileri tarafından gelişmelerinin takip edilmesi ve gelişmelere katkıda bulunulması bir gerekliliktir. Bu gerekliliklerin yerine getirilmesi konusunu kurumsal olarak ilke kabul eden Başakşehir psikolojik danışmanlık merkezi‘nin kapıları desteğe ve dostluğa ihtiyacı olan her bireye açıktır. Kişisel veri ve bilgilerinizin emin ellerde olduğunu bilerek kendinizi bu profesyonel ve dost kuruma güvenle teslim edebilir, dilediğiniz ve ihtiyacınız olan her konuda kendi içinizdeki çözüme kendi ışığınızla kavuşmanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

Carl Gustav Jung “Bilinçaltının farkında olmayan kişi başına her gelen şeyi kader zanneder” diyerek kişinin bilincinin olduğu kadar bilinçaltının da farkında olması gerekliliğine dikkat çekmiştir. Kader elbette vardır ama onu doğru anlamak ve yorumlamak için insanın kendini en iyi şekilde tanıması yani psikolojik danışma bir ihtiyaçtır.

. . .

Bu konuya ek olarak Başakşehir Çocuk psikoloğu hakkında bilgi almak için bu makaleyi inceleyebilirsiniz. Uzman pedagogların destekleri ile size yardımcı olarak sizin ve çocuklarınızı daha mutlu yarınlar için hazırlıyoruz.

 

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

One thought on “Başakşehir psikolojik danışmanlık merkezi

  1. Merhabalar ismim Şeyda, Biruni Üniversitesi PDR Bölümü 4.Sınıf öğrencisiyim, danışmanlık merkezinizde eğer siz de uygun görürseniz staj yapmak istiyorum. Olumlu-olumsuz geri dönüş sağlarsanız memnun olurum, iyi günler 😊

Top
Whatsapp