Çocuk Psikolojisi

Ülkemizde son günlerde yaşanan olaylardan sonra çocuk psikolojisi ile ilgili konuşmalar daha çok gündeme gelmeye başladı. Yaşanan bazı üzücü olaylar çocukların psikolojik dünyalarına verilen önemin artması gerektiğini tekrar tekrar gözlerimizin önüne seriyor. Buna rağmen birçok ebeveyn hala çocuklarına karşı duyarsızca davranabiliyorlar. Zaten psikolojik eğitimi olmayan birisinin çocuk psikolojisi konusuyla ilgili söyleyebileceği şeylerin sınırlı olduğunu düşünürsek ebeveynler bu tip bir durumda çaresiz kalabiliyorlar. Haliyle bu durum çocukların psikolojik dünyasına müdahale gerektirebiliyor ve bu müdahaleyi de yalnızca psikologlar yapabiliyor, zaten olması gereken de bu. Psikoloğa gerek yok, ben kendi çocuğuma kendim öğüt verebilirim; düşüncesi ne yazık ki çocukların psikolojik dünyasını negatif yönde etkiliyor.

Birçok ebeveyn sadece öğüt vererek çocuklarını eğitebileceklerini ve problemlerden uzak tutabileceklerini düşünüyorlar. Ancak olay bu kadar basit değil. Öğüt vermek elbette ki gereklidir ancak olayı bu kadar basite indirgemekte doğru olmaz. Karşımızdakinin de bir insan olduğunu unutmadan onunla iletişime geçtiğimizde, kurduğumuz iletişim kesinlikle daha sağlıklı olacaktır. Çocuklarımız içinde bu kaideler geçerli diyebiliriz. Onlarla zıtlaşmadan öğüt vermek elbette ki iyidir. Ancak psikolog desteği de şarttır.

Yapıları gereği çocukların psikolojileri çok hassastır. Sizin birkaç saniyelik bir davranışınız onun hayat boyu özgüvensiz olmasını sağlayabilir. Bu sebeple Çocuk Psikolojisi ile ilgili olabildiğince hassas olmalısınız. Gerekli hassasiyeti gösterebildiğinizden emin değilseniz kesinlikle psikologlarla iletişime geçmenizde fayda vardır. Ayrıca psikolog ziyaretlerini düzenli bir şekilde (6 ayda bir, 1 yılda bir) yapmanız halinde çocuğunuzun psikolojik olarak yıpranması gibi bir durumla karşılaşmanız oldukça düşük bir ihtimal olacaktır.

Çocuklarla konuşulması gereken önemli bir konu da yabancılardır. Dışarıda onlarca kötü niyetli insanlar var ve bu insanlar size, çocuklarınıza zarar vermek isteyebilirler. Son günlerde bu tip olayların benzerlerine defalarca şahit olduk. Bu olaylar gerçek anlamda yüreklerimizi acıttı. Çocuklara karşı ilgi duyan hastalıklı insanlar son dönemde çok fazla arttı. Bu tip olaylarla karşılaşmayı hiç kimse istemez. Ancak çocuklarımızı muhafaza etmek için bazı önlemler almamız gerekebilir. Bu önlemlere örnek olarak şunları gösterebiliriz: Çocuğa özel bölgeleri olduğuna dair bilinçlendirme yapmak, yabancıların kötü olabileceğini ve etrafındaki her insana güvenmemesi gerektiğini aktarmak vs. Çocuk Psikolojisi açısından son derece önemli olan bu uyarıların yanında ebeveynlerin de ekstra dikkatli olması gerekiyor. Belirli bir yaştan önce çocuklarınızı yalnız başına dışarı göndermemeniz, komşunuzda olsa çocuğunuzla temasa geçmemesini sağlamanız kesinlikle faydalı olacaktır. Gerekli önlemler alındığında kötü olayların yaşanma riski kesinlikle düşecektir. Ancak yine de sapık insanlar her türlü iğrençliği yapmak için çeşitli planlar yapabilirler. Bu sebeple çocuklarınızın özgürlüğünü kısıtlamanız kesinlikle gereklidir. Bu tip kısıtlamaları onları üzmek için değil, onların hayatlarını güvende tutmak amacıyla yaptığınızı onlara aktarmanızda aranızdaki ilişki açısından iyi olacaktır.

. . .

Çocuk psikolojisi uzmanlık dalı olan psikologlara Pedagog denir!. 

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp