Çocuk ve Aile ilişkisi – Denetleme ve Koruma

Doğru bir şekilde gözlem yaptığımızda ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişki açısından aileden aileye bazı farklılıklar görebiliriz. Söz konusu farklılık aile ve çocuk arasındaki denetleme ilişkisi ve saygıdan ibaret. Kimi çocuklar ailelerine karşı çok saygılı ve kibarken, kimi çocuklarsa ailelerine karşı çok daha asabi bir hal alabiliyorlar ve bunu insan içinde yapmaktan da çekinmiyorlar. Peki bunun sebebi ne? Bu problemin yaşanmasına sebep olan şey aslında çokta karmaşık değil. Ancak yine de bu dengeyi tutturamayan ebeveynler çocuklarıyla aralarında ki ilişkiyi uçuruma sürüklüyorlar ve zamanla çocuklar ailelerine karşı saygılarını kaybediyorlar. Bu saygının kaybolması sonucunda aile ve çocuk arasındaki ilişki gerçek anlamda zedeleniyor ve ne yazık ki çocuklar farklı psikolojilere girip evden uzaklaşarak istenmeyen davranışlar sergilemeye başlıyorlar. Sırf bu gibi bir durum sebebiyle uyuşturucu maddelere başlayan binlerce genç var. Bu durumu önleme şansınız yoksa ebeveyn ve çocuk ilişkisiyle ilgili psikologlara başvurabilirsiniz ve bilgi alabilirsiniz. Ancak durum hala kurtarılabilir vaziyetteyse kesinlikle kendi davranışlarınızı değiştirmenizde fayda var.

Çocuk ve aile ilişkisi konusunda kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir numaralı kural şu: Çocuğunuzla aranızdaki ilişki seviyesini asla düşürmeyin ve birbirinizle yüz göz olmayın. Eğer durum bu seviyeye gelirse ne yazık ki çocuğun size çıkışmaya başladığını göreceksiniz ve bu sefer daha da sinirleneceksiniz. Böyle bir durumla elbette ki karşı karşıya kalmak istemeyiz. Peki bu ilişki dengesini nasıl kurmalısınız? Bunun en iyi yolu davranışlarınızın seviyeli olmasıdır. Gerektiği yerde kızmayı, gerektiği yerde tebessüm etmeyi bilin. Ancak çocuğunuzun yanında kahkaha atmak ya da toplum içinde tuhaf karşılanacak davranışlarda bulunmak hoş değildir. Bu tip davranışlar çocuğunuzun size karşı saygısını kaybetmesine neden olacaktır. Abartılı davranışların ne yazık ki bu tip sonuçları vardır. Bu durum sadece çocuklarınızla olan ilişkilerinizde değil aynı zamanda arkadaşlarınızla ve eşlerinizle olan ilişkilerinizde de önem arz eder. Abartılı davranışların sonuçları sizi üzecektir ve aranızdaki çocuk – ebeveyn ilişkisini ciddi anlamda zedeleyecektir.

Gerektiği yerde çocuğunuzun davranışlarını sınırlamakta bu konuda önemlidir. Çocuğunuzu tamamen özgür bıraktığınız zaman bir gün durum öyle bir hale gelecek ki çocuğunuzu durdurmaya çalıştığınızda size vereceği tepki sizi şaşırtacaktır. Böyle bir olayla karşılaşmamak için kesinlikle haddini aşmasına izin vermemelisiniz. Sınırlarınız olmalı ve sınırlarınızı aşmasına izin vermemelisiniz. Laubali olmamalısınız. Siz geldiğinizde ayaklarını toplaması gerektiğini bilmeli, bunu yaptığında uyarmalısınız. Bu ilişki durumunu mümkün olduğunca uyarılarla sağlamalı, tartışma durumuna taşımamalısınız. Eğer bu şekilde çocuğunuzu uyararak ilişkilerinizi sağlam tutabilirseniz zamanla davranışlarında ki değişimleri sizde görmeye başlayacaksınız. Haliyle size olan saygısını da kaybetmeyecek ve aranızdaki ilişki daima seviyeli ve saygı dolu ilerlemiş olacak.

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku
Top
Whatsapp