Çocuklarda Beslenmenin Psikolojik Etkileri

Çocuk gelişimi; fiziksel, ruhsal ve sosyal bir süreçtir. Beslenme çocuğunuzun gelişimi için en önemli fiziksel faktörlerden biridir. Yaşamımız boyunca beslenmeye ihtiyaç duyarız. Beslenme, fiziksel gereksinimin yanı sıra sosyal gereksinim ve psikolojik gereksinimlerin giderilmesi için de önemlidir. Beslenmeyle ilgili küçük yaşlarda atılan temeller, çocuğunuzun ileri dönemdeki yeme alışkanlıklarını, yemeğe karşı tutumunu, beslenmenin hayatındaki yerini belirler.

Pedagoglara göre çocuğun yemesi konusunda en çok karşılaşılan problem; çocuğun yemeği reddetmesi, ailenin de bu konuda çocuğa ısrarı ve inatlaşmaya giden bir süreç. Çocuğun yemek yeme eylemine karşı bu tür müdahalelerde bulunmak çocuğunuzun yemekle arasındaki ilişkiyi sağlıksız hale getirebilir. Hatta ebeveynle arasındaki ilişki bozulabilir. Yemek yeme sürecini çocuk için doğal ve akışında bırakmak gerekir. Aksi takdirde gün içindeki çatışmalarınızın temelini atmış olacaksınız. Çocuğun kafasında yemek yemeyle ilgili bir problem işaretlenmiş olacak. En önemli şey onunla inatlaşmamak. Onunla inatlaşmadan, davranışlarınızla yemek yemenin gayet doğal, temel bir ihtiyaç olduğunu gösterin ve bu şekilde kalmasını sağlayın.

ÇOCUKLARDA BESLENME SORUNLARI PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Eğer ailede yemek seçen bir üye varsa, bu çocukta yeme psikolojisi için doğru bir model oluşturmayabilir. Unutmayın çocuklar model alarak öğrenir. Ailede yemek seçildiğini gören çocuk da bu davranışı gösterebilir. Eğer çocuğunuzun yemek seçen bir çocuk olmasını istemiyorsanız bu tarz davranışlara siz de dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuz eğer bir yiyeceği sevmediğini söylüyorsa onu zorlamayın. Karşınızda bir birey olduğunu unutmayın. Onun da sağlığına fayda sağlayacak şekilde beslenme menüsüne onunda hoşlanacağı benzer vitamin, mineral ve besin değerlerinde başka bir yiyecek ekleyebilirsiniz. Hatta çocuğunuzun tabağına yemek koyacağınız zaman miktarını onun belirlemesine müsaade edin. Kendi tabağının sorumluluğu çocukta olsun. Bu yaşlarda ufak sorumluluklar almasını sağlayarak hem onun kendini bir birey olarak hissetmesine yardımcı olursunuz hem de gelecekte de sorumluluk bilinci yerleşmiş bir insan olmasına yardımcı olursunuz.

Çocuklarınıza asla yemek yersen ödülün bu olacak gibi cümleler kurmayın. Yemek yemek normal, olağan ve temel bir gereksinimdir ve bunun bir ödüle ihtiyacı yoktur, onları buna alıştırmak faydasızdır. Eğer bu konularda yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bir pedagogdan destek alabilirsiniz.

Yemek masasında hep birlikte olmak sosyal olarak çocuğu mutlu edebilir. Onu sıkmadan, zorlamadan, inatlaşmadan hep birlikte yemek masasında bulunuyor olmak, yemek yerken keyif almasını sağlamak hem çocuğunuzun yemekle arasındaki ilişkiyi sağlıklı yapacak ve ilerde kiloyla ilgili problem çekmeyecektir hem de sizinle bir arada olmanın keyfini yaşayacaktır.

-Psikolog Büşra Özer

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku
Top
Whatsapp