ÇOCUKLARDA GECİKMİŞ KONUŞMA

 

Çocuğunuzla Doktora gittiniz ve doktor konuşma organlarının sağlıklı olduğunu söyledi ama çocuk buna rağmen konuşmuyorsa telaşlanmadan kolları sıvayın.

 

GECİKMİŞ KONUŞMALARDA ANNELER NE YAPMALI?

Çocuğun ilk öğretmeni annesidir. Öğretim yöntem ve tekniklerinizi gözden geçirdiğinizde çocuğun konuşmasındaki gecikmeyi kısa sürede ilerletebilirsiniz.

1.Teknolojik aletlerle bağlantısını makasla ip keser gibi kesin.

2.Bol bol göz kontağı kurun. Konuşurken ayakta iseniz diz çökerek göz hizasına gelin. Onunla konuşurken yüzünüzü görmesini sağlayın. Tane tane ve sade kelimelerle konuşmaya özen gösterin.

3.Nesne ve eşyaların isimlerini tek tek göstererek söyleyin. Defalarca tekrarlamanız gerekse de söyleyin, öğretin.

4.Resimli kartlar, kitaplardan destek alın. Çocuğunuzun eşyanın ismini hafızasında kaydetmesi için zaman verin.

5.Merak etmesi keşfetmesi için ona etkinlik oluşturun.

Odanın içine bir nesneyi saklayarak bulmasını isteyin. Yarışmalar, oyunlar daha fazla ses çıkarmasını sağlar. Körebe, saklambaç gibi oyunlar oynayın.

6.Yer bildiren sözler söyleyin, yetirmesi ya da götürüp bırakması için yönergeler verin, birlikte ev işleri yapın. Örneğin; Salondaki çekmecenin içine koy, dolabının alt rafına koy gibi. İlk başlangıçta sizde onunla hareket edin, alıştıkça tek başına yapmasını bekleyin.

7.Yönergeleri tane tane anlaşılır şekilde söyleyin, acele ettirmeyin. İlk başlarda yönerge ile birlikte hareketini yapın. Örneğin; çorabını çıkar, çatalını al derken işaretle gösterin. Bir süre sonra sadece sözel söylediğinizde istediğiniz hareketi yapacaktır.

8.Kendi kendine giyinip soyunmasına izin verin. Gecikmiş konuşmalara ek olarak çocuklarda bazı beceri eksiklikleri görülebilir. Çocuğun kendi işlerini tek başına yapması için yönlendirilmesi, cesaretlendirilmesi gerekir.

9.Kendi kendine yemesi içmesi için cesaretlendirin. Çocukların işlerine fazla yardım ederseniz bazı alanlarda geç kalabiliyorlar.

10.Dil, dudaklarını çalıştıracak hareketler gösterin, taklit etmesini sağlayın. Ayna karşısında taklit çalıştırın. Dilini sağa sola çeksin, Sakız çiğnesin, balon yapsın, baloncuk şişirsin, flüt üflesin, mızıka çalsın, küçük kâğıt parçalarını masa üstünde üfleyerek yarıştırın. Birçok etkinlik düzenleyerek dil dudak egzersizi yaptırın.

11.Söylemeye çalıştığı sözcükleri eleştirip alay konusu etmeden, doğrusunu söyleyerek öğrenmesini sağlayın.

 

 

Özel Eğitim Uzmanı

HATİCE ÇOKAN

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp