Çocuklarda Tırnak Yeme Problemi

Çocuğun anne ve babası ile olan iletişimi, anne – babanın kendi aralarındaki iletişimleri, yakın aile çevresi, okul ortamı, öğretmenleri ve arkadaşları çocuğun davranışları ve duygularının şekillenmesinde önemli rol oynarlar. Bu ortamlardan herhangi birisinin olumsuz yansıması çocukta tırnak yeme alışkanlığını ortaya çıkarabilmektedir.

Okul öncesi dönemi olarak baktığımızda, İlk yaşlarda çocuklar her şeyi ağızlarına götürüp, bundan büyük zevk alırlar. Bu durum 3-4 yaşlarındaki bir çocuk için farklılaşmaktadır. Her şey normal bile olsa elini ağzına götüren ya da tırnağını kemirmeye çalışan 3-4 yaşlarındaki çocuğa verilecek tepkiler sorunu daha büyütebilir. Aşırı tepkiyle panik halinde elini ağzından çek, bebek gibi davranma, tırnağını yeme gibi uyarılarınız çocuğun sizinle inatlaşmasına ya da dikkatini tırnak yeme üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olacaktır. Bu yaşlarda ailelerin yapacağı en olumlu yaklaşım bu hareketleri görmezden gelmek, çocuğun dikkatini başka şeylere yönelterek tırnak yemeyi unutturmaktır.

Tırnak yeme davranışı devam ettiğinde ise öncelikle ailede tırnak yiyen birinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Çocuklar çevresindekileri rol model alır ve taklit eder. Bu durumda aile bireyinin davranışı devam etmemesi üzerine de çalışılması gerekmektedir. Bunun haricinde çocukta gerginlik, huzursuzluk ve kaygı oluşturacak nedenlerin varlığı çocuğun tırnak yeme davranışını ortaya koymasına sebep olur.

Ebeveynleri tarafından yeterince ilgi ve sevgi görmeyen, aşırı baskı altında tutulan, kurallar altında ezilen, sık sık azarlanan ya da fiziki ve duygusal şiddet gören, başkalarının yanında aşağılanan, yaşının ve kapasitesinin üzerinde sorumluluk verilen çocukların kaygıyı azaltmak için tırnak yemeye yönelebileceğini unutulmamalıdır. Çocuğun bağlandığı kişiden ayrılması, bakıcı değişimi, anne baba ayrılığı, aileye yeni bir kardeş katılımı, kardeşler arası kıskançlık, sevilen birinin hastalanması, ya da ölümü gibi sebepler de çocuklarda tırnak yemeye yol açabilir.

Korku ve gerilim filmlerinin, şiddet içeren haber ve videoların çocuğa izlettirilmesi çocukta gerginlik, huzursuzluk ve endişe yaratacak, bu da tırnak yeme olarak geri dönebilecektir. Çocuk kendi halinde oynarken bile bir gözü ve kulağının sizin izlediğiniz filmde ya da konuşmalarınızda olabileceğini unutmamalı, bu konuda gereken titizliği göstermelisiniz.

Okul dönemindeki çocuklarda ise tırnak yeme alışkanlığının nedenlerine bakacak olursak; özgüven eksikliği, öğretmen ya da aile tarafından cezalandırılma korkusu, aile içinde değersiz hissetme, başarısızlık korkusu, ebeveynlerin okul başarısı için yaptıkları baskılar, okul ve öğretmen kaynaklı farklı sorunlar, arkadaşlarla yaşanan iletişim ve ilişki sorunları, arkadaş edinememe, ev içi şiddet ya da dikkat eksikliği veya öğrenme güçlüğü, eğitimde yaşanan güçlükler gibi problemlerin varlığı  bu alışkanlığın oluşmasına neden olabilir.

Sonuç Olarak; çocuğunuz tırnak yiyorsa 4 yaşına kadar görmezden gelerek dikkatini başka yöne çekmek tedavide ilk basamak olmalıdır. Azarlamak, eleştirmek, korkutmak, cezalandırmak sorunu çözmek yerine alevlendirecektir. Çocuğun rol model aldığı tırnak yiyen biri olmadığından emin olmalı, çocuğunuzun korku ve gerilim filmlerini izlemesi konusunda sınırlar getirmelisiniz. Ebeveyn olarak asli göreviniz çocuğun duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmesine fırsat vermenizdir. Tüm bunlara rağmen çocuğunuz halen tırnak yiyorsa bir uzman desteği almanız önemlidir.

 

PSK. ELİF BETÜL BİLGİN

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp