Depresyon Sorunu ile Nasıl Baş Edilir ve Tedavi Yöntemleri

  • Yapılan çalışmalar depresyonun yüksek oranda tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğunu göstermektedir.
  • Kullanılan tedavi yöntemlerinden ilki psikoterapi yöntemidir. Bu yöntem zihinsel ve duygusal bozukluk gösteren kişiler ile düşünsel, duygusal ve davranışsal olarak çalışır. Bilişsel davranışçı terapi, şema terapi, dinamik psikoterapi depresyon tedavisi kullanılan başlıca psikoterapi yaklaşımlarıdır.
  • İkinci yöntem elektro kompulsif tedavi kısa adı ile EKT ‘dir. Bu tedavi yöntemi belirli depresyon türlerinde ve psikiyatrik rahatsızlıklar için kullanılan tedavi şeklidir. Ağır depresyon tablosunda doktorların tercih ettiği bir yöntemdir.
  • Üçüncü tedavi şekli ilaç tedavisidir. Belirli süre boyunca ilaçların doktorlar tarafından düzenlenip takip edildiği yöntemdir. İlaç tedavisinde düzenli kontroller ve doz ayaları yapılmalıdır belirli bir süre kullanılması gerekir.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte yapıldığı tedavi yönteminde tedavinin daha etkili olduğunu göstermektedir.

Sadece ilaç yöntemi olarak tedaviyi sürdürmek ileriki dönemlerde yaşadığınız sorunla tekrar karşılaştığınızda aynı durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bu yüzden psikoterapi yöntemini sadece ilaç tedavisinden ayıran en önemli fark: psikoterapide kişiyi mutsuz eden durum ve olayları anlamasına yardımcı olunması, yaşadıkları problemlerin üstesinden gelebilmek için yapabileceklerini fark etmesini sağlamasıdır.

Böylece problemler karşısındaki bakış açısını değiştirerek gelecekte de yaşayacağı problemlerin üstesinden gelmesi için baş etme becerilerini geliştirmiş olur.

Bunların yanı sıra kişinin kendisini iyi hissetmek için yapabileceği birçok şey vardır.

Depresyon tedavisi, depresyona yakalanmadan ya da depresyonun hafif derecesindeyken fark ederek uygulanabilecek şeyler kişinin iyilik halini korunmasını ve depresyonun ilerlemeden ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bunlar;

  • Spor ve egzersiz yapmak.
  • Açık havada kısa yürüyüşler yapmak.
  • Sağlıklı besinlere yönelmek.
  • Doğada olmak, toprakla temas ediyor olmak.
  • Sosyal ortamlarda bulunmak, aile ya da arkadaşlarla vakit geçirmek.
  • Nefes egzersizleri yapmak.

En önemlisi kendinizle ilgilenin. Kendinize hoşgörülü, anlayışlı ve şefkatli olun. İç konuşmanızı olumsuzdan, olumluya çevirin. Kendinizi kötü şeyler düşünmeye koşullamak yerine iyi şeyler düşünmeye koşullayın. Unutmayın, ne yaşarsanız yaşayın, siz değerli birisiniz.

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp