Duygusal Ensest / İstismar Nedir?

Oğullarını ‘’erkeğim, hiç kıyamaz bana, hep korur kollar’’ şeklinde anlatan annelere rastlamışsınızdır veya kızlarını ‘’o benim sevgilim, annesinden çok onunla gezer, yemek yer, dertleşiriz’’ şeklinde anlatan babalara… Peki nedir burada kulağa rahatsız edici gelen?
Toplumun cinsel ensest üzerine koyduğu yasadan yoksun olması sebebiyle cinsel ensestten daha yaygın ve bir o kadar yıkıcı olan duygusal ensestten bahsetmek istiyorum sizlere.

DUYGUSAL ENSEST NEDİR?

Ebeveynlerden birinin eşiyle kurması gereken duygusal ilişkisini çocuğuyla kurma durumuna denir. Ebeveynin çocuktan, çocuğun ihtiyaçlarını gözetmeden; kendisine duygusal destek olmasını beklemesi, onu bir dert ortağı, sırdaşı gibi görmesi, çocukla bir arkadaşıymış gibi çocuğun anlamlandıramayacağı problemleri paylaşması, çocuğun rol karmaşasına sokulması duygusal ensesttir.
Bu durumda çocuk, ebeveynin kahramanı olmaya, onu kurtarmaya, devamlı olarak muhtaç gördüğü ebeveyne yardım etmeye çalışacaktır. Anlamlandıramadığı problemleri çözmesi de pek mümkün olmadığı için yetersiz, başarısız, çaresiz ve endişeli hissedecektir. Bu da hayat boyu kurduğu ilişkilere yansıyacak ve ilişkilerinde manipüle edilebilir olacaktır.
Ebeveynin de bunu tutumunda kendi öyküsünün tarihindeki olaylar yatmaktadır.
Bu süreç çocuğun doğumuyla başlayabileceği gibi travmatik bir olayla da tetiklenebilir. Aile fertlerinden birinin kaybı, boşanma gibi olaylar tetikleyici olabilir.

Burada bir uzman desteği ve psikoterapi önemlidir.

Uzman Klinik Psikolog ŞEYMA AĞAR

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp