DUYGUSAL OLARAK VERİCİ BİR EŞSENİZ

DUYGUSAL VE VERİCİ BİR EŞ OLARAK KAÇINMANIZ GEREKEN DAVRANIŞLAR VE

DUYGUSAL YOKSUNLUK ŞEMASI

 

Duygusal olarak ilişkinizde verici bir eş olduğunuzu düşünüyor ve bunun size getirdiği zararlardan yakınıyorsanız bu konuda öncelikle kendinize ve ilişkinizdeki size odaklanmanız gerekmektedir.

 

İlişkilerinizde karşı tarafa göre daha duygusal ve verici bir insan olduğunuzu düşünüyor, kaybetmekten korkan ve bu korkuya odaklanarak hareket eden, karşı tarafın ihtiyaçlarını ve sevgisini kaybetmemek adına, ilişkiyi onu memnun etmek için planlayan bir kişi iseniz duygusal yoksunluk şemanız olabilir.

 

Duygusal yoksunluk şemanızın olup olmadığını daha detaylı anlayabilmek için bazı örnekler:

 

1.İhtiyacınızı eşinize söyleyemezsiniz ve ihtiyacınız karşılanmadığında kendinizi hayal kırıklığına uğramış hissedersiniz.

2.Ne hissettiğinizi açıkça eşinize söylemezsiniz ve anlaşılmadığınız için hayal kırıklığına uğrarsınız.

3.Eşinizin sizi koruması veya yönlendirmesi için kırılganlığınızın ortaya çıkmasına izin vermezsiniz.

4.Yoksun hissedersiniz ama hiçbir şey söylemezsiniz, kırılganlığınızı içinizde saklarsınız.

5.Öfkelenir ve çok ilgi istemeye başlarsınız. Bu ilgiyi de açıkça dile getirmez mesafe koyarak onun fark etmesini beklersiniz.

6.Eşinizi sizinle yeterince ilgilenmemekle suçlarsınız.

7.Uzak ve ulaşılmaz bir duruma gelirsiniz.

 

Duygusal yoksunluğunuzu ilişkinizi sabote ederek pekiştiriyor olabilirsiniz. İhmal edilme işaretlerine karşı aşırı hassas duruma gelirsiniz. Eşinizin, zihninizi okumasını ve sihirli bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamasını beklersiniz. Duygusal yoksunluk şemasına sahip biriyseniz ilişkilerinizde ilgi isteyen taraf haline gelerek karşıt saldırı yapsanız bile istediklerini ifade edemezsiniz. Muhtemelen bütün yaptıklarınızın ihtiyaçlarınızı dile getirmek adına yaptığınız akıllarına bile gelmeyecektir. Genellikle ne istediğinizi söylemezseniz ve sonra duygusal ihtiyaçlarınızın karşılanmadığı zaman çok incinir, geri çekilir veya öfkelenirsiniz.

 

Duygusal yoksunluk şemanız tetiklendiğinde karşı tarafın yaptığı olumlu davranışlarını fark edemeyebilir ve sizin için sevginin karşılanması ve giderilmesi çok daha zor hale gelebilir. Bu durumlarda şemanızı tetikleyen ve şemanın oluşumuna neden olan alanlar  (geçmiş dönem yaşantıları) ile çalışmak sizi duygusal anlamda yaşadıklarınızı anlamlandırabildiğiniz ve ilişkilerinizi sağlıklı bir şekilde yürütebildiğiniz bireyler olmanıza destek olur.

 

Başakşehir Bien Terapy

Şema Terapi Yöntemleri

Hayatı Yeniden Keşfedin Jeffrey E. Young

Psikolog Merve Dökümcü Çakan

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp