Evlilikte Boşanmaya Neden Olan Sebepler

Günümüzde sıkça karşılaşılan durumlardan bir tanesi olan boşanmanın son yıllarda ciddi bir şekilde ivmelenmiş olması artık aile bilimcilere endişe vermeye başladı. Adliyelerin boşanmayla ilgilenen kısımlarını bir defa ziyaret ettiğiniz zaman durumun ciddiyetini kolay bir şekilde kavrayabilirsiniz. İnsanlar farklı farklı hayaller kurarak, belki aşk dolu bir ilişkiyi evliliğe dönüştürerek bir yola çıkıyorlar ancak bu yolun sonunda hiç hoş olmayan bir şekilde ayrılıkla karşılaşıyorlar. Medeni bir şekilde boşanma yaşandığında aslında bu durum çokta tuhaf karşılanmıyor ancak burada eşlerden ziyade çocuklar daha çok yıpranıyorlar. Çocukları yıpratan şey alıştıkları aile düzenini bir daha asla eski haline gelmeyecek olması. Bu durumun yaşanmasıyla çocuklar çeşitli travmalar yaşayabiliyorlar ve hatta ciddi anlamda psikolojik sorunlar yaşayabiliyorlar. Eğer sizin de çocuğunuz böyle bir durumla karşı karşıya kalacaksa Psikolojik destek almanızı kesinlikle tavsiye edebiliriz. Psikolojik destek alınması durumunda çocuk bu durumu daha kolay üstlenebilecek ve daha kısa sürede kabullenebilecektir.

Evlilik konusu ile ilgili evlilik terapisi makalesini inceleyebilirsiniz!.

EVLİLİKTE BOŞANMAYA NEDEN OLAN ŞEYLER

Peki evlilikte boşanma oranları neden bu kadar artıyor ve yuvalar neden yıkılıyor? Bu durumla ilgili birçok farklı teori var. Bunların her biri aslında çeşitli sebepler olabilir. Ancak genel kanıya göre boşanmanın artmasının en önemli sebebi çiftlerin son derece özgür olabilmesi. İnsanlar eşlerine sadakatle bağlı olsalar dahi fazla özgürlük sebebiyle ihanet gibi olaylar yaşanabiliyor. Zaten böyle bir durumda evliliğin devam etmesi söz konusu olmayacağından boşanma gerçekleşebiliyor. Ancak boşanma olaylarının yaşanmasının tek sebebi ihanet değil. Eş seçiminde yapılan yanlışlıklar da burada çok ciddi bir etken. Örnek olarak şöyle bir durum verilebilir. Evlilik öncesinde size karşı çok iyi davranan ancak çevresindeki insanlara karşı çok daha negatif bir tutum sergileyen birinin evlendikten sonra size karşı da böyle davranabileceğini bilmelisiniz. Aslında burada flört denilen ilişki döneminin kısmi olarak bir oyun olduğunu görüyoruz. İnsanlar evlilikten önce birbirlerine karşı olabildiğince kibar davranıyorken evlilikten sonra davranışları ani bir şekilde değişebiliyor. Tüm bu durumların sonucunda flört döneminde sevgiliniz olan kişinin aslında çok daha farklı bir karaktere sahip olduğunu anlıyorsunuz.

Evlilikte boşanmaya neden olan sebepler bir diğeri de maddi imkansızlıklar. İnsanlar her ne kadar birbirlerini sevseler de bir noktada canlarına tak ediyor ve artık boşanmaya karar verebiliyorlar. Eşlerin savurgan olması, kimi insanların ailesine karşı sorumluluklarını yerine getirmiyor olması bu durumların ortaya çıkmasını sağlıyor ve ev içinde huzuru bozabiliyor. Birçok defasında aile büyüklerinin müdahalesi ile işler yoluna girse de öyle ya da böyle kötü sona geliniyor ve evlilik bitiyor. Bu durumların önlenebilmesi için aşkın gözü kördür mottosundan tamamen kopmak şart. Eğer evlilik öncesinde sevdiğiniz kişinin size ve evinize bakamayacağını, tembel bir kişilik olduğunu anladıysanız ilişkinizi gözden geçirmek sizin için iyi olacaktır.

. . . 

Evlilik konusunda yada farklı konular hakkında daha fazla bilgi almak için uzman psikologlar ile iletişim kurabilirsiniz.
İLETİŞİM BİLGİLERİNİ GÖR

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp