OKULA BAŞLARKEN ANNE-BABA TUTUMU

OKULA BAŞLARKEN ANNE-BABA TUTUMU

Okula başlama dönemi hem aileler hem de çocuklar için heyecan verici bir süreçtir. Hazırlık aşaması, okul için alınacaklar, yapılacaklar ve yeni bir düzen oldukça yoğun bir dönem olarak hayatlarına girer.

Çocuk içinse yeni bir ortam ve yeni insanlarla tanışmak keyifli aynı zamanda bilinmezlikten ötürü bir miktar kaygı yaratabilen bir süreç olarak kendisini gösterir. Okul açılmadan 1 gün öncesine kadar olan mutluluk ve heyecan okul günü yerini bir miktar tedirginlik ve kaygıya bırakabilir. Yeni bir öğretmen yeni arkadaşlar ve yeni kurallarla oluşan bir düzen.

 

İlk hafta daha çok uyum haftası olarak nitelendirilir. İlk günlerde çocuk daha çok bulunduğu ortamı gözlemler. Bazı çocuklar ilk günden arkadaş bulabilir, öğretmeni ile kolayca iletişime geçebilir ve hemen adapte olabilir.

Bazı çocuklar içinse bu durum biraz daha uzun sürmektedir. Çocuğun mizacına ve kişilik özelliklerine göre değişim gösteren bu durumda anne babaların dikkat etmesi gereken en önemli süreç çocukları için kendi yaşadıkları duygulanımların çocukların yeni hayatlarına adapte olma süreçlerinde ne kadar etkili olduğunu görebilmeleridir. İlk günlerde arkadaş bulamayan çocuğun annesi kaygılanır ve çocuğunun yaşadığı süreci desteklemek adına bazen aşırı destekleyici bazen de baskılayıcı tutum sergiler ise çocuğun normalde gelişmesi gereken adaptasyon süreci farklılaşmakta ve çocuğun duyduğu kaygıyı artırmakla birlikte sürece engel olmaktadır. Bu yüzden ailelerden çocuklarının yaşadıkları süreci izlemeleri ve kendi duygulanımlarını fark edebilmeleri önemlidir. Çocukların yaşadıkları süreçte neler düşündüklerini ve neler hissettiklerini paylaşmaları konusunda cesaretlendirilebilir. Yaşadığı heyecan ve mutluluk kadar tedirginlik ve keyifsizlik hislerinin bu döneme özgü olabileceği bilinmelidir. Çocuğa karşı anlayışlı, kabullenici ve sakinleştirici yaklaşmak anlatılanları (eğer ciddi bir durum yoksa) normalleştirerek onu anladığınızı hissettirebilmek önem taşımaktadır.

 

Eğer izlemenize destekleyici ve anlayışlı olmanıza rağmen adapte olmakta zorlandığını görüyorsanız bu konuda sınıf öğretmeninden ve rehber öğretmeninden destek almanız çok önemlidir. Onlar bu süreçler konusunda deneyimli ve çocuğun ihtiyaçları konusunda daha doğru adımlar atmanıza yardım edeceklerdir.

 

Psikolog Merve Dökümcü Çakan

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

One thought on “OKULA BAŞLARKEN ANNE-BABA TUTUMU

Top
Whatsapp