Özgüven Eksikliği Nedenleri ve Çözümü

Günümüzde teknolojik imkanların gelişmesiyle birlikte özgüven eksikliği de popüler sorunlardan bir tanesi haline geldi. Teknolojik gelişmelerin bu problemlerle ilgisi şu: İnsanlar toplumla olan ilişkilerini minimum düzeye indirmeye başladı ve artık toplumla ilişki kurmak insanlar tarafından tuhaf karşılanıyor. Yıllarını bilgisayarın başında geçiren bir gencin markete gittiğinde selam vermeye utanması gibi durumlarla karşılaşılıyor. Bu durumların üstesinden gelmek elbette mümkün ancak durumlar ilgili birkaç bilgi vermek mantıklı olacaktır. Eğer kişi sizseniz ve özgüven eksikliği yaşadığınızın farkındaysanız ne güzel, ancak sorun yaşayan kişi bir başkasıysa ve durumu kabullenmiyorsa psikolog desteği alınabilir. Çünkü insanlar kendi fanuslarında yaşamaya şartlanmış olabilirler ve bu git gide kronik bir hal alabilir. Eğer bu konuyla ilgili bir probleminiz yoksa birkaç paragraf aşağıda size tavsiye ettiğimiz önerilerin her birini uygulayarak kısa sürede bu probleminizden kurtulabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken çok önemli bir nokta var. Bizim önerilerimizi daimi bir şekilde dikkate almanız şart. Aksi takdirde zamanla eski halinize geri dönebilirsiniz ve bu hoş olmaz.

Özgüven Eksikliği Çözüm ve Önerileri

  • Özgüven eksikliği yaşayan birinin ilk adımda yapması gereken şey kesinlikle korkularını öğrenmek ve kabul etmektir. Bunları tespit etmek için bir adet kağıt ve kalem işimizi görecek. Kağıt ve kalemi elinize alın, tüm korkularınızı buraya madde madde yazın. Mesela yabancı birinin yanına oturup selam vermek, hoşlandığınız kişiyle konuşamamak gibi. Bunları tespit ettikten sonra diğer adıma geçebiliriz.
  • Özgüven konusunda sıkıntıları olan birisinin en stabil sorunu etrafındaki insanların kendisini izlediğini zannetmesi ve kendi sesini duymaya tahammül edemiyor olmasıdır. Öncelikle insanların sizi izlemediğini iyice kavrayın. Yolun ortasında dans etseniz bile birçok kişi sizi görmeden gidecektir, görse bile birkaç dakika sonra yüzünüzü dahi hatırlamayacaktır. Ses meselesine gelecek olursak: Telefonunuzdan ses kaydetme uygulamasını açın ve yüksek sesle şarkı söyleyin. Gece yatağa girdiğinizde şarkıyı tekrar tekrar dinleyin. Ayrıca ayna karşısında yüksek sesle konuşmak ve bu sırada tebessüm etmek işinize yarayacaktır. Kendi sesinizle barışmanız ciddi anlamda özgüveninizi tazeleyecektir. Ayrıca bilindiği gibi rastgele telefonla konuşma uygulamalarını da kullanarak özgüven konusunda ki sıkıntılarınızı aşabilirsiniz.
  • Bir diğer nokta ise insanlarla iletişime geçmek. Dışarıya çıkın ve insanların bulunduğu banklardan birine oturun. İnsanlarla iletişime geçin, konuşun ve sohbet edin. Sorular sorun. Belki ilk karşınıza çıkan kişi sizinle sohbet etmek istemeyecek, önemli değil. Eğer birisi sizi istemezse onu rahat bırakın. Başkasıyla şansınızı deneyin. İyi dostlar edineceğinize eminim. Ancak bunun yanında özgüven artışı da yaşayacağınızı garanti edebiliriz. Burada önemli olan şey korkularınızla mücadele etmenizdir. Eğer bu bilinci zamanla kendinize aşılayabilirseniz ve her fırsatta korktuğunuz şeye saldırırsanız zamanla her şey yoluna girecek. Raf görevlisine pirinçleri nerede bulabileceğinizi sormaktan utandığınızı hissettiğiniz anda bunu yapın. Buna benzer onlarca örnek verebiliriz.

Tavsiyelerimiz bu şekilde. Özgüven eksikliğini aşmak için yapacağınız tek şey kendinizle mücadele etmek olmalı. Eğer bunu yaparsanız zamanla bu dertten kurtulabilirsiniz. Eğer şimdi vazgeçerseniz unutmayın ki ömür boyu buna mahkum kalabilirsiniz. Her şeyin sonucunda size söylemem gereken birkaç şey daha var. Bunları yaptıktan sonra insanlarla konuşmak sizin için dünyanın en kolay işi olmayacak. Yine de zorlanacaksınız ve gerileceksiniz. Hatta bazen başa dönmüş gibi hissedeceksiniz ama asla bu işin peşini bırakmayın ve mücadelenize devam edin. Bu konuyla ilgili daha önce okuduğum çok güzel ve anlamlı bir söz var. Korkularınızla yüzleşmek sizi korkularınızdan kurtarmaz, yalnızca sizi daha cesur birine dönüştürür.

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp