PAZARTESİ SENDROMU

Yeni haftaya başlarken ya da başlamadan önce insanları daha pazar gününden strese sokan, olumsuz düşüncelerle sıkan ve adına “Pazartesi Sendromu” denen modern zaman icatlarından biriyle karşı karşıyayız. İcat diyoruz çünkü zamanla yarışılmadığı, rekabetin çok az olduğu eski zamanlarda pazartesi günlerinin değeri, diğer günlerden pek farklı değildi. Modern zamanlarda insanoğlunun daha çok iş hayatında yaşadığı problemler bu sendromun doğmasına neden oldu. Uzun bir tatilden çıkıp, iş başı yapmak da bu stresi artırabilir ya da bu stresin olmaması bizim elimizde olabilir mi? EVET

 

Sorunlara çözüm bulmak için önce nedenlerine odaklanmakta fayda var. Pazartesi günlerini sevmiyorsanız, o gün kendinizi iyi hissetmiyor baskı ve stres altında hissediyorsanız, işe/okula gitmek size ağır geliyorsa, kısacası pazartesi sendromu yaşıyorsanız bunun altındaki nedenleri bilmek gerekiyor.

 

Sorun haftanın günlerinde değil de sizin kendi bakış açınızla ya da yaptığınız işle ilgili olabilir. Yaptığınız işten zevk almıyor, işinize karşı bir isteksizlik duyuyorsanız ya da sadece para için çalıştığınız hissiyatına kapılıyorsanız haftanın herhangi bir gününe olumsuz anlam yüklersiniz. Halbuki o işten hoşlanmıyorsanız, içsel dünyanızda başka problemlerle çatışıyorsanız haftanın diğer günlerinde de aynı şeyleri hissediyorsunuzdur.

 

Pazartesiye bir anlam yükleyip bir gün öncesinden ve o güne başlarken kendinizi olumsuzluklarla boğuşmak zorunda bırakmak aslında sizin elinizde.

 

Yani Pazartesinin bir suçu yok, sizin ona yüklediğiniz anlam dışında.

 

  • Öncelikle pazartesi gününe yüklediğiniz anlamı değiştirin. Pazartesinin de salı, perşembe gibi diğer günlerden bir farkının olmadığını kabul edin.
  • Pazartesiyle ilgili bütün o negatif düşünceler stresin artmasına neden oluyor. Bu stres sizin yorgun ve kötü hissetmenize sebep olur. Siz bu olumsuzlukları hayatınıza koyuyorsanız, bunun yerine olumlu düşünceleri, iyilikleri, güzellikleri de koyabilirsiniz. Nasıl düşüneceğimiz bizim elimizdedir ve bunu kontrol etmeyi öğrenmek gerekir.
  • Pazartesi algınızın değişmesi için sizin de aktif olarak yapmanız gereken bazı şeyler olabilir.
  • Örneğin pazartesi işe giderken kılık kıyafete özen gösterilebilirsiniz. Kendinizi en iyi hissettiren güzel giysiler giyilebilir. Önceki geceden ya da sabahtan ılık bir duş sizi ferahlatabilir. İşe gitmeden önce kısa bir yürüyüş yapmak sizi o güne daha enerjik ya da daha huzur dolu başlatabilir.
  • İş yerindeki arkadaşlarınızdan dolayı işe gitmek size zor geliyorsa, onlarla sosyalleşebilirsiniz. Sosyalleşme gibi bir durum söz konusu değilse onlara da yüklediğiniz anlamı değiştirebilirsiniz. Sonuçta değer vermediğiniz kişiler sizi üzemez, moralinizi bozamaz.
  • Tüm bunları yapmanıza, çabalamanıza rağmen hala pazartesi günleri işe gitmek size ağır geliyorsa radikal bir karar almanın vakti gelmiş olabilir. Ya çalıştığınız yerdeki pozisyonunuzun değişmesini talep edebilirsiniz ya da başka bir işe geçebilirsiniz.

 

  • Hayatınız sizin elinizde şu an koşullarınızı değiştiremiyorsanız da bunun bir süreç olduğunu kabul edip o süreci, o yolu en iyi şekilde atlatmaya çalışın. Süreci kabullenmenin çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

 

Psikolog Büşra Özer

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp