Toplumda Sık Görülen Psikolojik Rahatsızlıklar

Günümüzün en çok karşılaşılan rahatsızlıklarından birisi de elbette ki insanların Psikolojik olarak yaşadıkları problemler. Ne yazık ki bu problem yüzünden birçok insanın yaşam kalitesi düşüyor ve yaşadıkları hayattan tat alamamaya başlıyorlar. Psikolojik rahatsızlıklara sebep olan şeyler saymakla bitmez elbette ancak tüm bunlara rağmen gerekli tedavi ortamı oluştuğunda ve konu hakkında uzmanlardan yardım alındığında bu rahatsızlıklar kolaylıkla aşılabiliyor. Tabi ki de bu bir süreç ve bu süreç başarıyla atlatılmalı. Bunun içinde kesinlikle Psikolojik Hastalıkların kabullenilmesi gerekiyor. Eğer hastalığın kabullenilmesi dediğimiz aşamalar başarılı sonuçlanmazsa ne yazık ki tedavi de başarıya ulaşmak olanaksız oluyor. Çünkü her şeyden önce insanın kendine inanması gerekir, ailesinin baskısıyla gittiği Psikologdan ne yazık ki verim alamaz.

Bu hastalıkların ortaya çıkmasının sebepleri genel de anlık travmalar olur. Bu travmalar insanın hiç beklemediği bir anda başına gelen korkunç bir olayın sonucudur. İnsanların on yıllar boyu süren hayatında sadece birkaç saniyenin etkisi çok büyük olabiliyor. Bunun sonucunda da bir takım Çok görülen Psikolojik Hastalıklar karşılaşılabiliyor. Bu gibi durumlarda kesinlikle Psikolog desteği almak çok gerekli. Ancak bizde birkaç ufak tavsiye vererek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Tabi ki bu tavsiyeler asla bir Psikolog desteği gibi olmayacaktır. Öncelikle psikolojik rahatsızlığınızın başladığı noktaya gitmek ve o anı hatırlamak önemli. O an aklınıza geldiğinde belki de kalbiniz hızla çarpmaya başlayacak ve panik olacaksınız belki de ciddi bir şekilde kaygılanacaksınız. Ancak unutmayın ki bu olay sadece sizin başınıza gelmiyor. Dünya üzerinde yaşayan her insanın başına gelebilecek olan bu durumları kendi odağınızda düşünmeyin. Bugün her şeyin normal olması yarın problemler çıkmayacağını garantilemez. Bu gerçeği kabul etmek zorundayız.

Bir diğer önemli nokta ise şu. Hayat bizlere verilmiş bir nimet ve bu dünyaya gelmemizin bir sebebi var. Hiçbir şey sebepsiz yere ortaya çıkmıyor ve bu dünyanın bitmesiyle hiçbir şey asla son bulmuyor. Aslında her şey o zaman başlayacak. Bu gerçeğin farkında olalım ve Psikolojik Rahatsızlıklarımızla mücadele edelim. Bunlar her insanın başına gelebilecek ve bir süre devam edebilecek şeyler. Ancak bir süre sonra her şey yoluna girecek, buna gerçekten inanalım. Bu noktada dışarı çıkmak, yeni insanlarla tanışmak, gezmek ve tozmak. Bunların hepsi bize yardımcı olacak ve sıkıntılarımızı unutturacaktır. Spor yapın, iyi düşünmeyi öğrenin, şükretmeyi öğrenin. Hayatın çok daha güzel olacağına inanın. Pozitif düşünmeyi öğrenmek kesinlikle size iyi gelecek ve hayatınızı güzelleştirecektir. Bu gerçekleri kabul ettiğimizde işler yoluna girecektir. Ayrıca unutmayalım ki üzülmek hiçbir şeyi çözmüyor ve hiçbir şeye yardımcı olmuyor. Hayatımızı yaşamak kesinlikle daha eğlenceli ve daha güzel.

. . .

Özellikle çocukluk dönemlelerinde toplumun bazı yanlış bildiği şekilde yetiştirilme yada koşullandırma durumu çocukalarda içe kapanıklık ve iletişim sorunları doğurmaktadır. Bu sorunların yaşandığını düşündüğünüz durumlarda uzman pedagoglardan yardım almanız gerekecektir. Daha henüz tam anlamı ile oluşmamış olan sorunlara çocuk yaşlarda daha kolay atlatmak mümkün olabilir. Uzun dönemler boyunca aynı sorunlar yaşayarak büyükmüş olan bir çocuk dışardan bakıldığında “Utangaç çocuk” veya “Pek kimseyle konuşmuyor” diyerek toplum ve insanlar basit bir sorun olarak görebilir. İlerleyen zamanlarda nasıl sorunlar yaşayacağını veya diğer kişiler tarafından ne kadar geride kalacaklarını bilmeden verilen kararlardır bunlar.

Bunun için çocukların psikolojik sorun şüphesinde dahi pedagoglardan destek alınması gereklidir. Bu konu ile ilgili Başakşehir Pedagog makalesinde daha geniş bilgiler alabilirsiniz.

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK
Bien Terapy
10 yıldır biriken tecrübe ve başarı sonucu, 2018 yılında kuruldu. Bien Terapy aile ve bireylerin yaşadıkları psikolojik problemler ile nasıl başa çıkabileceklerine dair beceri kazanmalarını sağlayan ve yaşam kalitelerini arttıran bir danışmanlık merkezidir. >> Devamını Oku

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp