YAS SÜRECİ

Hayatımızda kontrol edemeyeceğimiz durumlar vardır. Bunların başında kayıplar gelir. Sevilen birinin kaybı sonunda ondan yoksun kalma durumunda yas tutarız. Yas, geri döndürülemeyecek bir kayıp karşısında en doğal tepkidir. Bu doğal tepkiye “üzülmemelisin, kendini boşuna üzme” gibi müdahalelerde bulunulmaması gerekir. Çevrenizde yakın zamanda yakınını kaybetmiş biri varsa, yas sürecini yaşamasına izin vermelisiniz. Siz yakın zamanda birini kaybettiyseniz kendiniz için de bu süreci yaşamanıza izin vermelisiniz.

Yas ve depresyon birçok yönden benzerlik gösterdiği için yas sürecini geçiren kişi hakkında endişe duyulabilir. Ancak yas normal bir süreçtir. Ve depresyon gibi bir hastalık değildir. Yas sürecindeki kişi depresyonla aynı belirtileri gösterse de yakınlarının, çevresinin desteğiyle çökkünlük belirtilerinde azalma gözlemlenebilir. Ama depresyonda bazen çevre desteği tek başına yeterli olmayabilir.

Sevilen kişi kaybından sonra üzüntü duymak çok normal olduğu için kişinin acısını görmezden gelmeye çalışmak, yaşaması gereken kederi yok sayıp onu eğlendirmeye çalışmak doğru değildir. Hayatın mutlu bir yanı olduğu gibi, üzüntülü bir yanı da vardır. Kişi ağlamak istiyorsa ağlamalı, bunu içinde tutmamalıdır.

“Ölenle ölünmez, ağlarsan hasta olursun, öbürlerini üzersin belli etme, ağlayınca geri mi gelecek” gibi söylemler doğru değildir ve kişinin doğal olan bu yas sürecini yaşamasına engel olur. Kaybedilen kişinin fotoğraflarını kaldırmak, kayıpla ilgili konuşmamak gibi tutumlar da yas sürecinin sağlıklı yaşanmasını engeller.

 

Doğal yas süresi ortalama 6-12 aydır. Kişinin 6 ay ile 1 yıl içinde sağlıklı bir şekilde yaşamına yön vermesi beklenir. Ama yas süreci beklenenden uzun sürüyorsa ve yas tepkileri normal üzüntüden, kederden farklıysa patolojik yasla karşılaşırız.

Patolojik yasta kişi kendini suçlar, değersiz hisseder hatta intihar düşünceleri bile olabilir. Bunlar normal bir yas sürecinin bulguları değildir ve tedavi gerektirir. Böyle bir durumda yas terapisine başlanabilir.

 

Yas Terapisi

 Amaç; danışanın kaybıyla ilgili çözülmemiş duygularını çözmek ve yası tamamlama sürecinde sıkıntılarla başa çıkma becerilerini artırmak, normal hayata dönmesini sağlamak.

Yas çalışmasında özellikle kişinin yas tutmasına izin verilir ve buna ortam sağlanır buna yönelik çevre düzenlemesi yapılır. Kişinin artık ölenle vedalaşabilmesi sağlanır.

 

Ölüm dışındaki bazı önemli kayıplar da duygusal anlamı nedeniyle yas tepkisinin gelişmesine yol açabilir. Yas reaksiyonu bu durumlarda da gerekli ve normaldir. Eş veya sevgiliden ayrılma, iş kaybı, servet kaybı ve göç durumlarında da kayıplarla ilgili yas durumu ortaya çıkar. Bu durumlarda yine yas patolojik hale gelmişse uzman yardımı ve tedavi gerekir.

Sosyal medyada paylaşın...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Tumblr
Tumblr
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

Top
Whatsapp